Geçtiğimiz haftalarda ailemizle.tv nin kurucusu sevgili Berna’dan yeni projesi “Anne Direksiyonda” için davet geldi. İş yoğunluğumdan dolayı gidemedim ama projenin detaylarını paylaşmak istiyorum.

Berna üç çocuğuyla hem Amerika’da hem de Türkiye’de araba kullanan bir anne. Aradaki farkı üzülerek deneyimlemiş ve ülkemizde kadın olarak trafikte yer almanın çok zor olduğunu düşünüyor. Berna diyor ki “Anne olup arabamızda çocuğumuzu taşırken bir takım tacizlere, sıkıntılara maruz kalmak işimizi daha da zorlaştırıyor. Ben de elimi taşın altına sokmak, bugünden bir şeyleri düzeltmek üzere adımlar atmak istedim. Herkesin desteğini alarak bu konuda tohumlar atalım istiyorum.”

Gerçekten de biz anneler araba kullanırken bir elimizle direksiyonu tutarız, diğer elimizle ise ağlayan çocuğumuzu sakinleştirmeye, emziğini, oyuncağını bulmaya çalışırız. Hal böyleyken yolda yavaş gidebiliriz, yeşil ışık yanar yanmaz hemen gaza basamayabiliriz-ki bence bunu anne olmayan herhangi biri de hemen yapamayabilir, hemen korna basmaya gerek yok!

Projenin amacı tam da bunu anlatmak ve diğer sürücülerin araba kullanan annelere karşı daha saygılı davranmalarını sağlamak. Bunu da videolar çekerek yapmayı planlıyor sevgili Berna. Ayrıca araç stickerları ve kamu spotu hazırlanıp önce sosyal medyada, sonra da tüm iletişim mecralarında duyurulmasını ve akabinde tüm Türkiye’de yayılmasını hedefliyor.

Her şey ileride kızlarımız, çocuklarımız trafiğe çıkıp araç kullanma yaşına geldiklerinde daha güvende olmaları, hak ettikleri saygıyı görmeleri için.

Yolun açık olsun Berna’cığım.

 

HENÜZ YORUM YOK