Annelik gerçekten de her gün yeni şeyler öğrendiğim bir alan, bir nevi bitmeyen okul. İki çocuğuma doğduklarından beri kendi başıma yardımcısız baktığım için bazen bu konuda artık her şeyi bildiğimi sanıyorum, kendimi dünyanın en tecrübeli annesi gibi hissediyorum. Sonra bir şey oluyor ve bazen annelik hakkında birçok şeyi henüz bilmediğimi fark ediyorum.

Mesela dün akşam Emir ben yokken kafasının arkasını çarpmış. Nasıl ve ne şiddetle çarptığını bilmediğim için ilk etapta hastaneye gidip gitmemek konusunda tereddütte kaldım. Fakat eve geldiklerinde basit yönergeleri takip ettiğini, konuşmasında veya yürüyüşünde bir tuhaflık görmeyince, evde takip etmeye karar verdim. Buraya kadar gayet tecrübeli hareket ediyordum. İki saat boyunca uyutmadık fakat sürekli midesinin bulandığını ve kusacağını söylüyordu. Emir 5 yıllık hayatında hiç kusmadığı için bu beni biraz tedirgin ediyordu ama aynı zamanda doktor ve muayenelerle ilgili travması da olduğu için, gereksiz yere çocuğu germek de istemedim. Gerçekten ne yapacağımı şaşırmıştım. Al sana en babasından tecrübesizlik hissi. Çocuklarım ameliyat da oldu, defalarca hasta da oldu, fakat yine de ne yapacağını bilmeyen bir anne vardı o anda orada.

Tam uyuyacakken çok az kustu ama gerçekten çok azdı. Biraz daha takip etmeye karar verdim. Yaklaşık 15-20 dakika kadar uyuduktan sonra ağlayarak uyandı ve banyoya zor yetiştirdik. Öyle bir kustu ki, neye uğradığını şaşırdı, hatta korktu. Hemen kaptığımız gibi hastaneye gittik. Hastaneye vardığımızda yine tecrübeli anneydim. Çarpma sonrası kusma olduğu için hemen tomografi çekilmesi gerektiğini söylediler. Daha önce ameliyat sebebiyle birkaç kez tomografi çektirdiğimiz için neler yapmam gerektiğini, Emir’i nasıl sakinleştireceğimi çok iyi biliyordum. Nitekim soğukkanlılığım sayesinde hiç defans yapmadan -çok korktuğu halde- filmi çektirdik ve sonucu bekledik.

Filmde bir şey çıkmadı, fakat kustuğu için iki saat daha orada kalmamız gerektiğini, tekrar kusmazsa eve gidebileceğimizi söylediler.

Neyse ki iki saatin sonunda evimizdeydik. Gece olunca Emir oğlum ateşlendi. Demek ki bir yerden bir virüs kapmıştı, o da kusmasına sebep olmuştu. Kafa çarpmasından sonra ortaya çıkması tamamen tesadüftü, virüs sebebiyle olabileceği o an aklımızın ucundan dahi geçmemişti.

Çocuklar büyüdükçe her gün bir şey öğreniyorum annelikle ilgili. Mesela sen o durumdaki çocuğun için endişelenirken, öteki çocuğun bunu kıskanabileceğini, senden tam da o anda ilgi isteyebileceğini de gördüm..Ama o da başka bir yazının konusu olsun :)

Not: Resim Katie m. Berggren'e aittir.

 

 

HENÜZ YORUM YOK