Bizim evin en sevdiğim tarafı balkonları. Üç tane kocaman balkonum var, ikisini daha çok ardiyelik gibi kullanıyorum. Ön balkonda ise -kış hariç- yaşıyorum da denebilir. Çok seviyorum orada yemek yemeyi, kahve içmeyi ve muhabbet etmeyi.

Durum böyle olunca, bu yazın başında balkon mobilyalarını değiştirmek istedim. Rengarenk, Alaçatı tarzı mavi ya da kırmızı renkli masa ve sandalyelere baktım ama o renklere girince sadece plastik şeyler bulabildim. Ahşap istediğim için, mevcut takımı elden geçirmeye karar verdim. Eh elim de bu tarz işlere yatkın olunca, çok düşünmeden işe koyuldum.DSC_0691

Önce elektrikli zımparayla bütün masayı ve sandalyeleri bir güzel zımparaladım. Elektrikli zımpara işi çok hızlandırıyor, fakat aynı işlem zımpara kağıdıyla da pekala yapılabilir. Balkon masası için mavi, sandalyeler için de kırmızı renklerini seçtim.DSC_0692 Zımpara yaptıktan sonra nemli bir bezle bir güzel sildim hepsini. Sonra yumuşak bir fırçayla bir güzel boyadım. Hava sıcak olduğu için boya çok çabuk kurudu. Böylece hızlıca birkaç kat boyayabildim. Ahşap boyamak biraz sabır işi, çünkü tek kat boya ile kapanmıyor, özellikle de koyu rengin üzerine boya yapacaksanız. Ama biraz sabırla çok güzel sonuçlar elde edilebiliyor.

Bütün katlar kuruyup istediğim rengi elde ettikten sonra hepsine yine birkaç kat vernik attım. Vernik hem rengin ortaya çıkmasını sağlıyor, hem de boyanın üzerini koruyucu bir film gibi kaplıyor. Böylece masayı sildiğinizde rengi çıkmıyor.DSC_0703 (2)

Sonuç hiç de fena olmadı. Bizim ev ahalisi bayıldı. Üzerine de renklere uygun bir masa örtüsü serince, Alaçatı’yı evimize getirmiş olduk.DSC_0686 (2)

HENÜZ YORUM YOK