İnternet’ten alışveriş yapmayı severim ama birçok kişinin olduğu gibi, benim de en büyük sorunum evde kargo beklemek. Geleceği saati bırak, günü bile belli olmadığı için en az bir iki gün eve tıkılmak lazım. Benim gibi neredeyse bütün gün dışarıda olan biri için bu gerçekten büyük sıkıntı. Yani şöyle söyleyeyim, şimdiye kadar kargo geldiğinde evde bulunduğum ya iki, ya üçtür, dört değildir. Böyle olunca da iki gün içinde en yakın kargo şubesine koş (tabii çok da yakın olmadığı için arabayla git) paketini al, belli bir süre içinde gidip almazsan da kargo geri gider! İnternet’ten alışveriş yapmak büyük rahatlık ama bu kargo meselesi gerçekten büyük sıkıntı olabiliyor.

Tam da bu noktada Bukoli devreye giriyor. Bukoli, bu meseleye harika bir çözüm getiren yepyeni bir sistem. İnternet’ten aldıklarını anlaşmalı noktalardan ister hafta sonu, ister hafta içi istediğin saatte teslim almanı sağlıyorlar. Şöyle ki, mahallenizde mutlaka anlaşmalı oldukları birkaç nokta oluyor. Bu ister köşedeki bakkal, ister bir sokak alttaki çiçekçi olabiliyor. Siparişinizi verirken teslimat seçeneğinde Bukoli’yi seçtikten sonra size yakın bir teslim noktası seçin ve kolinizi 3 gün içinde vaktiniz olduğunda gidin alın. Bu kadar basit :)

Bu sistemi ilk duyduğumda çok beğenmekle beraber kafamda tilkiler dolaşmaya başladı hemen. Ya paket kaybolursa, ya başkasına verirse, ya bana gelmedi derse? Bunu anlamanın tek yolu vardı: İlk siparişi Bukoli ile getirtmek :) Ben de öyle yaptım.

Bu aralar tansiyonum çok düşük. Evde tansiyon aleti olmadığı için -eh artık 35’ten sonra her evde bulunması lazım bence- hemen internetten bir tane alayım dedim. Hızlıal‘da karşıma tam istediğim model çıkınca, hemen sepete attım. Yanına da bir tane hafıza kartı beğendim ve heyecanla Bukoli seçeneğini tıkladım. Bana yakın bir bakkalı teslimat adresi olarak seçip sistemin işleyip işlemediğini şimdi görecektim.

 Ertesi gün siparişin kargoya verildiğini haber veren bir e-posta aldım. Bir gün sonra ise şu mesaj geldi. image1 (1)Hiç de fena değil, değil mi? O gün hiç vaktim olmadığı için gidip alamadım paketi, geri gidecek korkusu da olmadığı için rahat davrandım doğrusu. Ertesi gün Cumhuriyet bayramı olduğu için çocuklar evdeydi ve yağmur yağıyordu. İkisiyle o havada yine canım uğramak istemediği için iş çıkışı koliyi alır mısın diye eşime sordum. Geç de olsa uğrarım dedi ve gerçekten de öyle oldu. Bakkal gece 22.00’ye kadar çalıştığı için eşim iş çıkışı uğradı ve koliyi sorunsuz teslim aldı. “Vay be!” diye düşünürken şu mesaj geldi:
image2
Anladım ki, sistem tıkır tıkır işliyor. Süper rahat bir şey bu. Bir tek handikapı var, belli bir ölçünün üzerindeki eşyaları getirtemiyorsunuz. Esnafın dükkanında bu kolileri koyacak alan kısıtlı olduğu için, bu da çok normal tabii.
Yenikapı İDO iskelesinde 7/24 açık bir nokta var. Size verilen şifreyi girdikten sonra resimdeki dolaptan kargonuzu istediğiniz saatte alabiliyorsunuz.
2015101614095670785
Bukoli‘nin de dediği gibi : “Yani şimdi evinin dibinde, yolunun üstünde, iş yerinin çaprazında bir Bukoli Noktası varken, sen neden evde ya da işte koli bekleyesin?
Bukoli Noktası’nda kolin seni beklesin.”
Değil mi?

HENÜZ YORUM YOK