Sürekli okul şart, eğitim şart diyoruz da, okula alışmış çocuğun da başka derdi var: Tatilde sürekli oyalanacak bir şeyler istiyor. Sabahtan akşama kadar birlikte olunca da insan haliyle yoruluyor. Sonuçta öğretmen değiliz, anneyiz.

Hal böyle olunca, bizimkileri 5-10 dakikadan daha uzun oyalayacak bir şeyler araştırdım ve bu sıcak yaz günlerinde çocukların bayıldığı bir oyun keşfettim.

Aslında olay çok basit, sadece bir gün önceden hazırlık yapmak lazım. Çocukların sevdiği minik figürleri ve birkaç boncuk ve küçük Lego parçasını plastik bir kaba koydum. Üzerine su ekleyerek buzluğa attım ve iyice donmasını bekledim.

Ertesi sabah donmuş buz parçasını küçük plastik bir tabağa aktarıp çocukların önüne koyunca, merakla bunun ne olduğunu sordular.

Ben Defne’nin prenses figürlerini dondurdum ve çocuklara onları hemen kurtarmaları gerektiğini söyledim. Heyecanla ve görev aşkıyla yanıp tutuşan DeydaKids takımı, önlerine koyduğum şırınga ve sıcak su dolu bir kase ile zorlu görevin üstesinden gelmeye çalıştılar.
Şırıngalar küçük olduğu için defalarca su çekip buzu eritmeye çalıştılar. O kadar eğlendiler ki, arada yarış da yaptılar, bazen ise birbirlerine yardım da ettiler.

Minik parçaların bir köşesi eridiğinde, parmaklarıyla kazıyıp onları kurtarmaya çalışmaları takdire şayandı gerçekten.

Yaklaşık bir saat boyunca hiç bıkmadan oynadıkları bu oyun esnasında ben balkonda kahvemi yudumlayıp gazetemi okudum.

Buz eritme oyunu şiddetle tavsiye edilir :)

 

HENÜZ YORUM YOK