Chia tohumunu keşfettiğimden beri Amerika seyahatlerimde mutlaka bir sürü paket alıp stoklarım. “Süper Besin” de deniyor, nasıl denmesin ki, faydalarını say say bitmez.

Chia Tohumu nedir?

Chia Meksika ve Guatemala kökenli bir bitkinin tohumudur. Aztekler döneminde en önemli besin kaynaklarından biriymiş.

Chia tohumunun faydaları neler?

Faydalarını say say bitmez. Mesela sütten daha fazla kalsiyum, somon balığından daha fazla Omega-3, ıspanaktan daha fazla demir ve yeşil çaydan daha fazla antioksidan içeriyor. Bunun dışında bağışıklık sistemini güçlendiriyor, metabolizmayı hızlandırıyor,kan şekerini düzenliyor, kolesterole, tansiyona iyi geliyor, bağırsakları temizliyor, enerji veriyor, günlük lif ihtiyacını karşılıyor.

İçeriğinde yüksek oranda vitamin, kalsiyum, lif, mineral, protein, Omega-3 bulunuyor.

Chia nasıl tüketilir?

Chia tohumunu salatanıza, yoğurdunuza hatta suyunuza ekleyip tüketebilirsiniz. Bir özelliği de, sıvıyla karıştırıldığı zaman jöle haline geliyor. Ben yaptığım ekmeğe bile katıyorum. Çocuklara yaptığım değişik tarifler de var, ama bu da yarınki yazının konusu olsun :)

Chia tohumunu nasıl temin edebilirim?

Ben dediğim gibi yurt dışından alıyorum ama artık ülkemizde de online sipariş verebileceğiniz yerler var. Bu konuda google amcadan yardım isteyebilirsiniz.

Bu süper besini hayatınıza mutlaka katın. Hatta çocuklarınıza da yedirin. Bu arada evet, herkes, çocuklar dahi güvenle yiyebilir.

 

1 YORUM