Amerika’ya seyahat etmek başlı başına çok zor ve yorucu. Ama işin içine bir de çocuk girince, daha da zor olabiliyor. Son birkaç senedir her yıl çocuklarla Amerika’ya gidiyoruz ve uzun seyahat sürelerini çocuklar için mümkün mertebe keyifli hale getirmek için şunları yapıyoruz:

  1. Yanımıza çocukların sevdiği atıştırmalıklardan alıyoruz. Herkes uçakta verilen yemekleri yemeyebilir, mesela ben :) Armut da dibine düşer derler. Sizin de çocuğunuz yemek konusunda seçici ise, aç kalıp huysuz olmasını istemezsiniz, değil mi?
  2. Yanıma çocuk sayısı kadar oyalayıcı eşya alıyorum. Her çocuk için ayrı bir kabin içi bavul hazırlayıp, içine sevdiği oyuncakları, oyun hamuru, kitap, boya, birlikte oynayabileceğimiz “Bil Bakalım Kim?” tarzı oyunlar koyuyorum. Böylece en azından bir süre oyalanmış oluyorlar.
  3. Ara ara hareket etmeleri için uçağın içinde yürüyüş yapıyoruz ve hep beraber birtakım kol ve bacak egzersizleri yapıyoruz. Sürekli oturmak değil çocukları, biz büyükleri dahi sıkar. Ayrıca sağlık açısından da uçakta ara sıra hareket etmek gerek.
  4. Mümkünse gece uçuşlarını tercih ediyorum. Böylece yolculuğun büyük bir kısmını uyuyarak geçiriyorlar. Gündüz uçuşları biraz daha zorlayıcı olabiliyor.
  5. Yanıma mutlaka çocuklar için yedek kıyafet alıyorum. Uçakların içi bazen buz gibi oluyor, ya da çocuklar üzerine yemek/içecek dökebiliyorlar. Bu durumda çok kalın olmayan bir hırka ve bir iki yedek tişört hayat kurtarır.
  6. Yanıma çocuklarımın yaşına uygun ağrı kesici ve ateş düşürücüsü mutlaka alırım. Uzun seyahatlerde ağrı/sızı veya ateş başlarsa, ki daha önce başıma geldi, hemen müdahale edebiliyorum.
  7. Direkt uçma şansım varsa biraz daha kolay oluyor ama aktarmalı uçmam gereken yerler oluyor. Böyle zamanlarda yanıma mutlaka puset ya da scooter alıyorum. Bazı havaalanları gerçekten çok büyük olabiliyor ve zaten ilk uçuşta az da olsa yorulan çocukları mızmızlanmadan havalimanının ta öteki ucundaki biniş kapısına götürmek bu şekilde çok daha kolay oluyor.
  8. Uçaktaki basınç çocukların kulaklarını çok rahatsız edebilir. Bunu önlemek için bebekken emzik/biberon, büyüdükten sonra ise sakız vermeyi hiç ihmal etmedim.
  9. Çocuklar küçükken, en ön sırada, bacak mesafesinin geniş olduğu sıralardan koltuk seçmeye özen gösterdim. Böylece o boşluğa battaniye serip çocukları oyuncaklarıyla birlikte üzerine oturturdum. Böylece sıkışmadan bir süre oyun oynamalarını sağlamış oluyordum.
  10. Benim için en önemli oyalayıcı kesinlikle bir tablet. İçine yüklediğim film ve oyunlarla çocuklar tahmin ettiğinizden çok daha uzun süre oyalanır. Normalde buna karşı olsanız bile, uçakta tam bir hayat kurtarıcı olduğundan şüpheniz olmasın. Eve dönünce eski rutininize kolayca devam edebilirsiniz.

Bütün bunlarla bile çok uzun bir yol olduğu için bir süre sonra sıkılabilirler ama en azından birkaç saati kurtarmış oluyorsunuz, kesin bilgi :)

 

HENÜZ YORUM YOK