Benim m20130725-003604.jpginik oğlum bugün iki buçuk yaşına bastı. Defne o yaşta bırak konuşmayı, bilimum şarkı sözlerini ezbere bilip bana laf yetiştiriyordu. Bezi de iki yaş üç aylıkken şak diye bıraktı. Emir bu konularda daha cool takılıyor. Hiç mi hiç umurunda değil bez olayı. Çişini de kakasını da söylediği halde kesinlikle ne tuvalete, ne de lazımlığa oturmak istemiyor. Sürekli teklif ediyorum ama zorlamıyorum da. Bakalım ne zaman canı isteyecek beyefendinin.

Konuşmaya gelince, tam bir mağara adamı edasıyla her istediğini el kol hareketleriyle anlatıyor. Mesela Defne elinden bir şey aldığında gelip “Anne Dabiyap ( bu Defne oluyor :) aldııııı” diyip bir eliyle öbür elinden bir şey çekmiş gibi yapıyor. Ya da biri onu itse hemen kendini iterek yere düşüyor ve Dabiyap yaptı diyor, ya da artık kim ittiyse.

Öyle komik oluyor ki hep gülüyoruz.

kediye de köpeğe de wauwau (Almanca’dan geliyor), eşeğe de ata da at diyor.

lamba – abaa

abla – abba

kapak – appa

abi – Aya ya da viyuviyu

dondurma – momumaa

hurma – mu maaa

her türlü yiyecek mama

su veya süt – su içerkenki hüüp sesini çıkarıyor sadece, kesinlikle su demeyi kabul etmiyor

teyze – teta  (bu da Sırpça’dan geliyor)

Ve bunun gibi bir sürü kelime.  Hatta bu söylediği ve sadece çekirdek ailesi tarafından anlaşılan kelimelerle cümle kurmaya çalışıyor. Dabiyap mamam al ı-ıh gibi – yani Defne bakkala gitmesin.  Ya da baba momumaa aaa geeel.

İlk çocuğum olsa paniğe kapılırdım heralde bu herif niye hala bu kadar az konuşuyor diye. Ama azıcık tecrübeli bir anne olarak şu anda bunun tadını çıkarıyorum, çünkü Defne onun açığını hiç ama hiç susmayarak çok güzel kapatıyor. Nasılsa Emir de bir gün öyle olacak ve asıl o zaman yandım.

5 YORUMLAR

  1. Ya genelde ilk cocuk geç konuşur arkadan gelen onu ornek alıp erken konuşur derler. Yok bizde de durum aynı. Ablamız iki yasında bulgarca şarkılar bile söylerken aslı 20 aylık tek kelimeleri anne iş baba iş. Suya bizde de hi hi hi gibi bir ses çıkartıp istiyor.

  2. Ya genelde ilk cocuk geç konuşur arkadan gelen onu ornek alıp erken konuşur derler. Yok bizde de durum aynı. Ablamız iki yasında bulgarca şarkılar bile söylerken aslı 20 aylık tek kelimeleri anne iş baba iş. Suya bizde de hi hi hi gibi bir ses çıkartıp istiyor.