Emir üç aylıkken gözünün ara ara kaydığını fark etmiş, fakat küçük olduğu için önemsememiştim. Altı aylık olunca durum devam edince içim rahat etmediği için evimize çok yakın olan Bağdat Caddesi’ ndeki bir göz kliniğine götürdüm. Ordaki doktor kaymanın arada bir olduğunu, fakat çok küçük olduğu için herhangi bir şey yapılamayacağını söyleyip bizi eve gönderdi. En erken bir buçuk yaşında tekrar görüşmek üzere ordan ayrıldık.
Uzerinden bir iki ay geçtiği halde duzelme olmuyordu, bu da beni tedirgin ediyordu. Fakat sürekli doktorun dediklerini hatırlayıp beklemeye devam ettim.
Bu arada Emir on iki aylık olmuştu artık ve ayni şekilde gözü kaymaya devam ediyordu, ama sadece ara ara. Bu arada pek çoğunuzun tanıdığı Devletşah‘ ın şekerpare oğlu minik Sufi de  yedi aylıkken gözlük sahibi olunca, bu işte bir iş var diye düşünüp Emir’ bir de onların doktoruna göstereyim dedim. Kadın Emir’ i muayene eder etmez daha önce bu kaymayı fark edip etmediğimi sordu. Hikayemizi anlatınca da tepksi “nasıl olur, keske o zaman getirseydin, belki simdiye kadar bitmisti” oldu. O an öyle sinirlendim ki ilk doktora, gidip adamı gırtlaklayasım geldi! Resmen boşu boşuna altı ay beklemişiz!!
Hemen günde kırk beş dakika göz kapatmaya başladık. Bunun için doktorun önerdiği göz kapatma bandını alarak evimize gittik. İlk zamanlarda küçük olduğu için pek farkında değildi yapılanın. Sadece tek göz kapalıyken daha ürkek olduğunu fark ettiğim için ilk zamanlarda kırk beş dakikayi kucağımda geçiriyordu. Bu arada bandın üstündeki yapışkan bali mübarek, bir türlü çıkmak bilmiyordu. Islatsam da yavaş da çıkarsam, çocuğun yanağını yara yapıyordu. Bir süre sonra bantı yapıştıracağımızı anlayınca çığlık çığlığa ağlamaya başlıyordu.
Ben de hemen alternatif aramaya başladım. Fakat farklı bir kaç marka denedikten sonra ya fazla ya en ufak bir terlemede hemen çıktığını gördük.
Bu sefer rotayı yurt dışına çevirdik. Almanya’ da çok iyi bir bant olduğunu öğrenir ögrenmez getirttik. Bir süre çok iyi gittik, Emir de alıştı, ta kl yaz gelene kadar. Bu sefer aşırı terlemeye başlayan oğlum yeni bandı da tutmamaya başladı. Tek hamleyle kolayca koparıyordu. Bu da bizi yine bali gibi yapışan bantı kulanmaya mecbur bıraktı.                                                                                              Yazı da bu şekilde geçirdikten sonra tekrar kontrole gittik. Ve sonuç yine değişmemişti. Emir’in gözleri yine kontrolsuz kayıyordu. Bir bakıyorsun normal bakıyor, bir bakıyorsun goz kaymış.  Fakat gözleri numaralı olmadığı için şimdiye kadar gözlük önermeyen doktorumuz bu sefer farklı bir yöntem seçti. Bize iki parçalı camı olan bir gözlük verdi. Camı tam ortadan bölerek üst kısmı sıfır numara, alt kısmı ise üç numara olacak şekilde reçete yazdı. Buna göre göz kaydığı zaman üç numaralı camdan rahatsız olup düz bakacak.
Özel bir cam olduğu icin bunu çok iyi bir gözlükçüde yaptırmamızı tavsiye edince yine sevgili Devletşah’ ı aradım. Ne de olsa gözlük konusunda çok tecrübeliydi. O da sağ olsun çok yardımcı oldu ve oğlu için kullandiği gözlük markasını tavsiye etti.
Bunun üzerine gözlüğümüzü sipariş verdik ve bir hafta sonra aldık. Sipariş esnasında Emir delirdi, kesinlikle takmak istemedi, ortalığı birbirine kattı.
İşim çok zor, nasıl taktıracağım bu gözlüğü diye kara kara düşünüyorum. Defne ile beraber gözlüğünü takıp evde kovalamaca oynuyoruz. Oyun esnasında unutuyor gözlüğü, fakat oturur oturmaz tek hareketle fırlatıp atıyor. Bütün gün takması gerekirken şimdilik en uzun süremiz yarım saat.
Bu arada camın bir tanesi normal dururken öteki sürekli gözüne çarpıyordu. Bu da onu çok rahatsız ediyordu. O yüzden tekrar gözlükçüye gidip kontrol ettirdik. Meğer bir camı yanlış kesilmiş, tekrar yapılacak.
Hadi yine iyisin Emir, üç dört gün yine iyisin. Ama gözlük gelir gelmez yine alıştırmaya devam.
Benden nefret edebilirsin bu yüzden ama hepsi senin iyiliğin için oğlum. İleride bana teşekkür edeceksin. İnşallah hemen alışırsın da ikimiz de kolay atlatırız bu süreci.

HENÜZ YORUM YOK