Sosyal Medya ile haşır neşir olduğumdan beri çeşitli mesleklerden birçok tatlı insanla tanıştım. Hepimizin ortak noktası annelik ve bebekler olduğu için aralarında elbette ki doğum fotoğrafçıları da var. Hepsi de işini çok severek ve çok da başarılı bir şekilde yapan bu arkadaşlarımın bir sıkıntısı var. Şu anda İstanbul’ daki birçok hastane kendi anlaşmalı olduğu fotoğrafçının dışında başka bir fotoğrafçının ameliyathane ve doğumhanede çekim yapmasına izin vermiyor.  Bu durumda hem istediği fotoğrafçıyla çalışamayan aileler mağdur oluyor, hem de doğumhaneye alınmayan fotoğrafçı arkadaşlarımız.

Facebook da var olan Doğum Fotoğrafçıları Grubu el ele vererek var olan 143 üye ortak bir kampanya ile bu duruma dikkat çekmeye çalışıyor. Konuyla ilgili olarak change.org‘da da bir imza kampanyası başlatılmış durumda. Bu kampanyanın amacı ailelerin istediği doğum fotoğrafçılarıyla özgürce çalışabilmesidir.  Ailelerin hastane, doktor, ebe, doğum koçu seçme hakkı varsa doğum fotoğrafçılarını  da kendileri seçebilmeli

 

Kampanya’ nın içeriği

Son dönemlerde çeşitli sebeplerden dolayı hastanelerin kendi bünyelerinde çalıştırdığı fotoğraf ekiplerine karşı bir duruştur.

Aileler bu dayatmadan, fotoğrafçılar haksız rekabetten dolayı mağdur olmuştur.

Fotoğraf bir sanat/estetik işidir ve bu hizmeti alacak olan kişinin bu hizmeti kime yaptıracağına kendi karar vermelidir.

Bizim karşı olduğumuz şey bu ekiplerin hastane ekibi olup orada çekim yapması değil elbette, hastanelerin ameliyathane veya doğumhane bölümüne kendi ekibi dışında başka bir fotoğrafçı almaması kısmına karşıyız.

Bu durumda aileler o ekibin estetik bakış açısını, pahasını kabul etmek “zorunda” kalıyorlar, ki bu, en özel günleri için hiç tercih etmeyecekleri bir durumdur.

Bir hastanenin anlaşmalı doğum fotoğrafçısı olmak demek çok ağır bir iş yükü olması anlamına gelir. Zamanı belli olmayan ve aynı güne, saate denk gelebilecek çekimler çok ve eş zamanlı çalışma şartları gerektirir. Çoğunlukla çok profesyonel olmayan bu ekiplerin her çekime yetişmesi de zorlaşır. Biz sırf bu sebeplerden dolayı, kendi fotoğrafçısını seçebilmek için hastanesini değiştiren aileler tanıyoruz.

Hastanelerde amatör kişiler tarafından yaşatılan olumsuzluklar için farklı çözümler üretilmeli, kişilerin seçme hakkına karışılmamalı, şart koşulmamalıdır. Ailelerin hastane ya da doktor seçme olanağı olduğu gibi fotoğrafçılarını da seçme olanağı olmalıdır.

Önerilerimiz:

Ameliyathane/Doğumhane kısmına “hiçbir” fotoğrafçı alınmayabilir.

Profesyonel olan fotoğrafçılara kart verilebilir. (Profesyonelliği kanıtlayabilmek için vergi levhası, kartvizit, web sitesi gibi kıstaslar aranabilir.)

Fikirlerinizle, imzalarınızla bize destek olmanızı bekliyoruz.

Web Sitesi: www.fotografcimadokunma.com

Facebook: www.facebook.com/fotografcimadokunma

Twitter: www.twitter.com/sanatimadokunma

HENÜZ YORUM YOK