Önce şunda mutabık olalım: Çocukla tatil diye bir şey yok! Nokta.  Buna olsa olsa başka bir yerde ebeveynlik yapmak diyebiliriz. Asıl tatil eve dönünce, çocuklar eski düzene geçince (buna okula gidince de diyebiliriz!) başlar.

Biz geçtiğimiz hafta sonunu 19 Mayıs tatiliyle birleştirip mini bir tatil (!) yapalım dedik. Havalar hala çok sıcak olmadığı halde, annemi de alıp Ayvalık’taki yazlığa gittik. İtiraf etmeliyim ki, iki çocukla 5-6 saatlik bir yolculuk yapmak önce çok cazibeli gelmese de, bizim veletler gayet iyi birer yol arkadaşı olmuşlar.

Yanımıza onların sevdiği sağlıklı atıştırmalıklar aldım. Yol boyunca erik, havuç, salatalık yiyerek epey bir oyalandılar. Arada sevdiğimiz şarkıları bağıra bağıra söyleyip eğlensek de, sihirli kelime IPad. Sevdikleri çizgi filmleri yedi bin beş yüzüncü kez izlemiş olsalar da, bıkmadan tekrar tekrar seyredebiliyorlar. Ne acaip, değil mi?

Yol kalabalıktır, trafik olur diye sabah ezanıyla çıktık, fakat korktuğumuz gibi olmadı. Tam tersine, yollar bomboştu. Hatta çok erken çıktığımız için deniz otobüsü bileti alamadık, çıktığımız saate sefer yokmuş. Fakat Eskihisar-Topçular hattı emrimize amadeydi.

Sabahın köründe denizin üzerinde olmanın da büyüleyici bir tarafı varmış. Güneşin doğuşuyla oluşan renkler inanılmaz güzelmiş.

Çok erken çıkınca bizim bıdıklar gemiden indikten sonra şekerleme yaptılar. Uyandıklarında neredeyse Susurluk’taydık. Orada bir mola verdikten sonra yolumuza devam ettik ve yaklaşık iki saat sonra yazlığa vardık.

Kendimizi hemen sahile attık, çocuklara nasıl iyi geldi anlatamam. Hemen denize de girdiler. Mayıs olmasına rağmen Ege’den beklenmeyen bir deniz sıcaklığı vardı. Sürekli oyun oynadık, çocukların peşinde koşmaktan anne baba sırtımız da fena yandı. Onlar tatil yaptı, biz yorulduk. Ama mutluluklarına değdi.

Annem de bizimle olunca, karı koca bir iki defa sahilde baş başa yürüyüş yapabildik.

Gelelim bu yazının başlığına:

İki (ya da tek) çocukla ideal tatil nasıl olmalı?

Bazılarınızın tatil köyü dediğini duyar gibiyim. Fakat bana kalırsa bu sorunun tek bir cevabı var: anneanne-dede / babanne-dede yanında!

Bu sene biraz da olsun dinlenebileceğimiz bir tatilimiz olsun :)

20140716-131220-47540234.jpg

20140716-131218-47538951.jpg

HENÜZ YORUM YOK