Dün 6. Blogger Anne – Baba toplantımızın çok özel konukları vardı. Her seferinde farklı bir amaçla bir araya gelen bloggerlar bu sefer Kansersiz Yaşam Derneği ve enerjisiyle bizi hayran bırakan sevgili Dida Kaymaz ile tanıştı. 
Dida yedi yıldır farklı kanser türleriyle yaşıyor. Önce mide, ardından kolon ve akciğer kanserine yakalanıyor. Kanser hücreleri en son karaciğer ve beynine sıçramış. O, bunları öyle sakin ve pozitif anlatıyor ki, bunun bir hastalık olarak görülmemesi gerektiğini, daha çok bir arkadaş gibi görmek gerektiğini söylüyor. “Arkadaşınızın ihtiyaçlarını bir süre karşılamazsanız, sizi terk edip gider. Kanser de böyle bir şey” diyor.


Dida’nın tedavisi Milano’da, bu alandaki en iyi bilim adamlarından İtalya eski Sağlık Bakanı Prof. Dr. Umberto Veronesi tarafından gerçekleştiriliyor. Kanser tedavi sürecinde psiko-onkolog ve onkolog-diyetisyenin  ne kadar önemli olduğunu ve kafamıza göre ilaç veya bitkisel tedavi şekillerini başka kanser hastalarıyla paylaşılmasının doğru olmadığını söyleyip her vakanın farklı değerlendirilmesi gerektiğinin özellikle altını çizdi.


Kansersiz Yaşam Derneğiyle il il dolaşan Dida, deneyimlerini ve o güzel enerjisini başka hastalarla paylaşıyor.


Toplantının bir diğer konuğu ise sevgili Dr. Şerife Şimşek’ ti. Bize 

  • Her kadının adetin başlangıç gününü birinci gün kabul edersek, 8. ve 10. günler arasında yatarak ya da banyoda göğüslerini kontrol etmesi gerektiğini
  •  Memenin bir kadın için en feminen bölge olduğunu, herhangi bir kitle 3.5 cm’i geçmediği ya da koltuk altına yayılmadığı sürece memeyi almayı tercih etmediğini
  • Meme alınması zorunlu olduğu durumlarda rekonstrüktif cerrah arkadaşıyla beraber ameliyata girdiğini ve
  • Otuz iki yaşından önce hamile kalmış ve 9 aylık gebelik sürecini tamamlamış annelerde ve bebeğini emziren annelerde meme kanseri olma oranının daha düşük olduğunu
anlattı.

Her ikisiyle de tanışmaktan son derece memnunum. Ayrıca 50 kişiye 50 mamografi hediye edeceklerini söylediler. İlgilenenler sevgili Yeşim Mutlu‘nun blogundan ulaşabilirler.

Not :

7. Blogger Anne-Baba toplantısının konusu şimdiden belli oldu. Bu sefer  Hakkari/Yüksekova’daki Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu’na malzeme yardımı ve okul içerisinde kütüphane kurmaya destek olmak üzere toplanacağız. Haydi bu sefer ayarlayın!

HENÜZ YORUM YOK