Tatilin ikinci haftası başladı ama yapılacak aktiviteler çoktan tükendi diyenler, bugün sizin için çok basit ama bir o kadar oyalayıcı bir kendin yap projesiyle karşınızdayım.

Şeffaf kağıttan fener yapıyoruz.

Bunun için ihtiyacımız olan şeyler yarı şeffaf kağıt, ona uygun renkte ince karton, makas, mum ve yapıştırıcı. Yarı şeffaf kağıt bulamazsanız ince bir A4 üzerine sticker yapıştırabilir ya da üzerine sevimli çizimler yapabilirsiniz.

(null)

Defne için beyaz üzerine kırmızı kalpli kağıt ve kırmızı kenarlık seçtik. Emir ise mavi üstüne renkli balıklar ve sarı kenarlık seçti.

Gelelim yapılışına:

Biz A4 ebatında kağıt kullandık ama siz ölçüleri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Yarı şeffaf kağıdımızı resimdeki gibi yanlamasına kullanacağız. Kenarlarına yapıştırmak üzere seçtiğiniz ince kartondan kenarlık kesiyoruz. Biz küçük dalgalar şeklinde kestik ama bunda da istediğiniz şekli kesmekte serbestsiniz. Çocuğunuz küçükse kartona çizim yapıp ufaklıkla beraber kesebilirsiniz.

Kestikten sonra iki tarafa da kenarlıkları yapıştırıyoruz.

(null)

 

İyice kuruduktan sonra kağıdımızın arkasını çevirip bir kenarına yukarıdan aşağıya kadar yapıştırıcı sürüyoruz.

(null)

 

Çocuğunuzla birlikte iki ucu birleştirip iyice bastırdıktan sonra kurumasını bekleyin.

Son olarak bir çay tabağına küçük bir mum yerleştirip yakın ve üzerine kağıt feneri geçirin, ışıkları kapatın ve çocuğunuza en sevdiği masalı anlatın :)

kağıt fener

HENÜZ YORUM YOK