Sushi en sevdiğim yemeklerden biridir. Çocuklardan önce çok sık yapardım, ama artık çok fazla vakit bulamıyorum. Canım istediğinde dışarıda yiyorum, fakat ne yazık ki her zaman istediğim gibi olmayabiliyor.

Bugün kendime tatil verdim ve pazara gittim. Avokadoları görünce aklıma bir süre önce nasılsa bir gün yaparım diye aldığım sushi malzemeleri geldi. Böylece günün menüsü belli oldu :)

Gelelim nasıl yapıldığına

Sushi’nin bir sürü çeşidi var, karidesli, yengeçli, ton balıklı, tavuklu gibi. Bugün ton balıklısını yapmak istedim. Normalde gerçek ton balığı kullanılır ama ben gayet konserve/poşet olanını kullanıyorum, tadı harika oluyor.

2-3 kişilik malzemeler:

Sushi Pirinci

  • 250 gr pirinç (özel sushi pirinci kullanırsanız daha güzel olur)
  • 200 ml pirinç sirkesi
  • 170 gr şeker
  • 60 gr tuz

Bir cezvede pirinç sirkesi, şeker ve tuz karıştırılır ve eriyene kadar ısıtılır. Eriyince altı kapatılır ve soğumaya bırakılır.

Pirinç soğuk suyla iyice yıkanır. 560 ml soğuk suya eklenir ve iyice kaynaması beklenir. Yaklaşık iki dakika kaynatıldıktan sonra altı kısılır ve yaklaşık 15 dakika boyunca kapak kapatılarak pişirilir. Altı tamamen kapatıldıktan sonra 15 dakika daha dinlendirilir.

Soğutulmuş sirke karışımından 40 gr pirince ilave edilir ve hafifçe karıştırılır. Kalan karışımı bir sonraki sushi yapımında kullanabilirsiniz. Bekledikçe tadı güzelleşiyor.

Burada bir püf nokta var. Pirinci derin bir kaseye alın ve fön makinesiyle biraz daha kurutun. Soğuk ayarda bu işlemi yaparsanız pirinç çok daha parlak görünür ve çok fazla yapış yapış olmaz.

Bugünki sushide kullandığım diğer malzemeler:

  • İki kutu ton balığı
  • 3-4 adet küçük salatalık
  • 2 adet avokado
  • susam

Yapılışını ise videoya çektim. Böylece çok daha kolay anlaşılır diye düşünüyorum. Yapılışını arkadaşıma tarif ettim ve özellikle o yaparken çektim. Böylece ilk defa yapsanız dahi çok kolay olduğunu görürsünüz diye düşündüm :)

Norinin bir tarafı daha pütürlü. Pirinci o tarafın üzerine koymalıyız, böylece daha kolay yapışır. Kenarlarda birer cm boşluk bırakmamız gerekiyor. Onlar suyla ıslatılarak birbirine yapıştırılıyor. Üzerine koyduğumuz pirinç tabakası ise çok kalın olmamalı, yoksa sushi çok büyük olur ve yemesi zorlaşır.

İstenen bütün malzemeler eklendikten sonra videodaki gibi sıkı bir rulo haline getirilir. Streç filme sarılıp buzdolabında bekletildikten sonra ıslak bir bıçakla önce kenarlar kesilir, sonra eşit parçalara bölünür ve zencefil turşusu, wasabi ve soya sosu ile servis edilir.

Bu arada zencefil turşusunu da kendim yapıyorum, onun da tarifini en kısa zamanda yazacağım.

 

3 YORUMLAR