Lahana sarması en sevdiğim yemeklerin başında gelir. Fakat sarmak için pek vaktim – ve de ne yalan söyleyeyim- isteğim de olmuyor. Geçenlerde sosyal medyada ne var ne yok diye bakınırken, karşıma bir görsel çıktı. Zeytinyağlı lahana sarmasını tavada börek gibi yapmışlardı. Görünce “İşte bu!” dedim.

Aradan biraz zaman geçti ve o hafta pazara gittim. Karşımda beyaz lahanaları görünce, aklıma o fotoğraf geldi. Fakat gel gör ki, kimin hesabında gördüğümü hatırlayamadım. Ben de hatırladığım kadarıyla yapmaya çalıştım. Tek farkla-ben zeytinyağlısını değil, kıymalısını severim:)

Sonuç muhteşem oldu. İnstagram’da fotosunu paylaşınca, tarif soranlar oldu, ben de bekletmeden yazayım istedim. Yalnız tarif yazmak için yapmadığım için, ölçülü yapmak yerine göz kararı yaptım. Bu nedenle tam ölçü veremeyeceğim. Tekrar yapınca tarifi düzenlerim.

Gelelim tarife:

  • 1 adet orta boy beyaz lahana. Yaprakları çok sıkı olmayacak
  • 1 adet soğan
  • 1 adet havuç
  • 3 diş sarımsak
  • 1 yk domates salçası
  • 1 yk biber salçası
  • yaklaşık yarım kg kıyma
  • bir bardak kadar da pirinç ya da bulgur (ben bulgurlu yaptım)
  • tuz, karabiber, kimyon

Önce lahananın yapraklarını tek tek ayırıp kaynamış tuzlu suda 1-2 dk beklettim.Yumuşayınca süzgece koydum. Kalın yerlerini bıçakla kesip ayırdım.

İç harcı için soğan, havuç ve sarımsağı mutfak robotunda iyice doğradım. Parçalar büyük olunca bizimkiler sevmiyor. Bunları tavada zeytinyağıyla biraz öldürdükten sonra kıymayı ilave edip kavurmaya devam ettim. Suyunu çekince salçayı, tuzu, karabiberi ve kimyonu da ekledim. Ateşini kapattıktan sonra pirinci/bulguru da ekleyip iyice karıştırdım.


Kapaklı bir tavanın dibine bol zeytinyağı döktüm. Sonra yapraklardan büyük olanlarını seçip kenarlardan taşacak şekilde dizdim. İki üç kat dizdikten sonra içine iç harcını döküp tekrar yaprakları dizdim. En son kenardan taşanları da börek yapar gibi içe katladım. Bir bardak suyu bir kaşık salça ile karıştırıp tuz da ilave ettim ve lahananın üzerine döküp kapağını kapattım. Yaklaşık yarım saat sonra pişmişti.


Görüntü daha güzel diye suyunu bir kaba süzüp büyük bir tabağın üstüne ters çevirdim. Burada biraz yardım alabilirsiniz el alışkanlığınız yoksa. En alt yaprak biraz yanıksa koparıp gitsin :)


Üçgen şeklinde kestiğim parçaların üzerine biraz sarımsaklı yoğurt ve kaba boşalttığım sosundan bir iki kaşık döküp servis ettim. Ev halkı tek kelimeyle bayıldı!

Bundan sonra haftada bir kez kesin pişer bu yemek bizde. Hem inanılmaz lezzetli, hem de çok pratik oldu bu haliyle.

Yemeğin fotosunu paylaşırken kimde gördüğümü hatırlamadığımı yazmıştım. Dikkatli bir okur yakın zamanda Aydan Üstkanat’ın paylaştığını söyleyince hay yaşa dedim! Bu pratik tarifle son derece lezzetli ve sağlıklı bu yemeği hanemize kazandırdığı için ona ayrıca teşekkür ederim :)

Bu arada varsa döküm tavada yapın, inanılmaz lezzetli oluyor. Yoksa normal tavada da kesin güzel olur.

Afiyet olsun :)

HENÜZ YORUM YOK