Ne zaman arabaya binsek, çocuklara hemen kemerlerini bağlamalarını söylüyorum. Akılları erdiğinden beri her gün aynı şeyi tekrar ediyorum. Almanya’da doğduğum için trafik kurallarına çocukluğumdan beri uyarım ve aynı şekilde bu bilinci çocuklarıma da aşılamaya çalışıyorum. O kadar alıştılar ki, asla koltuksuz bir yere gitmezler. Bir keresinde – nasıl olduysa- aceleden Emir’in kemerini bağlamayı unutmuştum. Arabayı hareket ettirir ettirmez arkada kıyamet koptu. Avazı çıktığı kadar “Anne dur, kemerim bağlı değil!” diye bağırdı çocuk.

Türkiye’de ise gözlemlediğim kadarıyla durum çok daha vahim. Bırak koltukta oturmayı ya da kemeri bağlamayı, yıl olmuş 2015, hala ön koltukta, annesinin kucağında oturan çocuklar var. Ben bunları gördükçe plakalarını polise bildiriyorum ama bundan çok daha fazlasını yapmak gerekiyor. İnsanlarımızı, özellikle de çocuklarımızı eğitmek şart. Küçük çocukken o bilinci aşılayabilirsek, bizden sonraki nesil çok daha dikkatli ve bilinçli olacak zaten.

Bu konuda Mercedes-Benz Türk’ün, Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile birlikte 2013’te hayata geçirdiği çok önemli bir projesi var. MobileKids, 7-14 yaş arası okuma yazma bilen çocukların trafik bilgisini ve farkındalığını artırmayı ve onlara trafik ile ilgili kavram, beceri ve tutumları kazandırmayı hedefliyor.

MobileKids Trafik Eğitim Programı çocuklara özel olarak üretilmiş ‘Trafik Ateşböceği’ ile ulaşıyor. TEGV’in belirlediği okulların bahçesine park eden araçta her çocuğa 6 saat trafik eğitimi veriliyor. Temel trafik kavramları, trafik kuralları, karşıdan karşıya geçme, trafikte dikkat ve trafikte özel durumlar gibi konulardan oluşan proje bu konularda çocukların yetkinliklerini artırmayı amaçlıyor. Şimdiye kadar 9000 öğrenciye eğitim verilen projenin bir sonraki hedefi, ilk 5 yılın sonunda Türkiye’nin 7 bölgesine de ulaşmakmış.

‘Trafik Ateşböceği’ nde eğitim alamayan çocuklar da düşünülmüş. İsteyen herkes www.tr.mobilekids.net adlı web sitesinden online eğitim alabiliyor. Sitedeki Trafik Eğitimi kısmına üye olup yalın ve akıcı bir dille hazırlanmış eğitim videolarını izledikten sonra öğrendiklerini pekiştirmek için oyunlar oynanabiliyor. Defne bu oyunları oynarken çok eğlendi. Doğru cevap verip çok puan kazandığını gördükçe, çok da mutlu oldu.

moki1

İşin güzel tarafı, tamamladığınız bir eğitimi tekrar dinlemek zorunda olmadan oyun oynayabiliyorsunuz. Yorulup bırakınca, bir sonraki girişinizde kaldığınız yerden devam edebiliyor, tamamladığınız eğitimler arasında geçiş yapabiliyorsunuz

Şimdilik eğitim sadece bilgisayardan alınabiliyor ama önümüzdeki dönemde eğitimin tablet versiyonu üzerinde de çalışılacak. Tatilde televizyonda saçma sapan şeyler izleyeceklerine, bilgisayarı balkonda, verandada, ya da her neredeyseniz orada açıp çocuklarımızın bu hayati eğitimi alabiliyor olmaları gerçekten de şahane.

MobileKids’i daha detaylı incelemek isterseniz, Facebook, Twitter ve Instagram‘dan takip edebilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK