Şimdi yazın tam ortasındayız ve çoğumuz sadece tatile odaklanmış durumdayız. Fakat benim gibi çocuğu ilkokula yeni başlayacak olan velileri tatlı bir telaş sardı. Kimimiz okul seçimini çoktan yaptı, kimimiz ise henüz karar veremedi. Hala kararsız olup da Ataşehir civarında oturanlar için önerebileceğim bir ilkokul var – KALEV.

kalev2

Kimdir bu KALEV?

KALEV, yani Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı (KALEV) 1985 yılından beri eğitimle ilgili çalışmalarına devam ediyor. 2014-2015 eğitim dönemiyle beraber Kadıköy Maarif geleneğinden gelen köklü eğitim kültürünü, bu kez ilkokul çağındaki çocuklarla tanıştırmak için Ataşehir’de yepyeni bir okul açtılar. Hatta o kadar yeni ki, geçtiğimiz eğitim yılında sadece hazırlık sınıfı ve 1. Sınıf mevcuttu. Önümüzdeki eğitim yılında 2. sınıfla birlikte kontenjana bağlı olarak anasınıfı ve 1. sınıflara da kayıt yapılabilecek.

Benim merak ettiğim konulardan biri, aynı sınıfta olup da  çok başarılı ve daha az başarılı olan çocuklara karşı tutumlarıydı. Öğrenci odaklı bakış açısına sahip bir okul olduklarından, başarılı başarısız diye ayrım yapmayı doğru bulmadıklarını, süreç içerisinde çocuğun yeteneklerini, ilgisini, eksiklerini öğretmenleri, rehber uzmanları ve aile ile birlikte tanıyıp değerlendirip bu yönde eğitim – öğretim çalışmalarına devam ediyorlar. Amaç, öğrenme ortamında tüm çocukların merakını ve ilgisini artırarak öğrenmesini gerçekleştirmek ve onlara destek olmaktır.

kalev4

2015-16 için belirlenen fiyatlar şu şekilde: Anasınıfı 26.200.  1.sınıf 31.400. Çeşitli kategorilerde yüzde 30’a varan indirimler yapılabiliyor. 2 yıl sabit fiyat ve KALEV İlkokulunda okuduğu sürece yani 4/5 yıl kayıt sırasında belirlenmiş indirimden yararlanma garantisi veriliyor. Ayrıca kayıt olunan tarihe bağlı oranlarda peşin indirimi de yapılıyor.

Burs konusuna gelince, İlkokul 3. Sınıfa kadar bir sınav sistemi uygulanmıyor, çalışmalar performans raporuyla değerlendiriliyor. Şu anda 4. Sınıfı bitirene kadarki gelecek planlarında bir Başarı Bursu kriterleri, düşünceleri yok. Başarının sadece akademik başarı olarak değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyorlar. Rehberlik sisteminin en temel işlevi çocuğu iyi tanımak ve onu kendi gerçeğiyle kabul etmektir. Eğitim anlayışları gereği, çocuğun kendini tanımasına ve kendini fark etmesine yardımcı olmayı en temel görevleri. Bir çocuğun kendi potansiyelini gerçekleştirmeyi başarması ise en önemli başarı. Potansiyelleri doğrultusunda kazandıkları başarılarla, onların kendilerini değerli hissetmelerini istiyorlar. Bir Vakıf okulu oldukları ve Vakıf Senetleri gereği zaten ihtiyaç sahibi belli sayıda öğrenciyi burslu okutuyorlarmış.

Benim için bir diğer önemli konu ise okul kantinleri ve orada satılan yiyeceklerin sağlıklı olup olmadığı. Bu konuda KALEV benden tam not aldı diyebilirim. “Kantinde cips, şeker gibi zararlı yiyecekler satılıyor mu?” diye sorduğumda, verdikleri cevap beni çok mutlu etti. KALEV İlkokulu’nda kantin yok ve olmayacak. Tüm sınıflarda sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve ikindi kahvaltısı uygulaması olacak. Menüleri tespit ederken sağlıklı beslenme her zaman göz önünde bulunduruluyor. Dolayısıyla ilkokulda kantine ihtiyaç duyulmuyor.

kalev3

Her çocuk içinde, kendine özgü renkler taşır. Okulda uygulanan farklı Görsel Sanat çalışmaları, Orff Yöntemi  ile  müzik  eğitimi, Yaratıcı  Dans  ve  Drama  çalışmaları  gibi  çok yönlü  etkinlikler  ve  faaliyetlerle,  içlerindeki  farklı  renkleri  ortaya çıkarabilmeleri için teşvik ediliyorlar. Ve velileri bu yönde bilgilendiriyorlar.

Çok iyi eğitim verilen okullarda İngilizce öğretmenlerinin kötü aksanla konuştuklarına bizzat şahit olmuş biri olarak, İngilizce eğitimi veren öğretmenleri işe alırken, aksanlarına dikkat edilip edilmediğini de sordum.  Öğretmenimiz yabancıdır diye gururla tanıttıkları öğretmenlerin Polonya, Rus ya da Hint aksanıyla İngilizce eğitimi verdiklerini görünce, bu soruyu sormadan edemedim. Verdikleri cevap gayet tatmin edici: Tabii ki dikkat ediliyor. Kadıköy  Maarif  geleneğinin  en  temel niteliklerinden birisi yabancı dil eğitimi. Yabancı  dil  programlarını,  Kadıköy  Maarif’li  akademisyenlerden  ve eğitim bilimcilerden  oluşan  Akademik  Danışma  Kurulunun  yaptığı çalışmalarla oluşturuyorlar. İngilizce öğretmenleriyle Akademik  Danışma  Kurulu da mülakat yapıyor ve ondan sonra karar veriyor.

kalev2

KALEV’in fiziki özelliklerine gelince:

  • 4000 m2 kapalı alan
  • 800 m2 açık alan
  • 55 m2 öğrenme ortamları
  • 80 m2 her katta etkinlik ve teneffüs alanı
  • 280 m2 spor ve çok amaçlı salon
  • Sanat ve Müzik Atölyeleri
  • Her katta açık kütüphane

Görüldüğü üzere gayet güzel bir okul. Yalnızca bahçesi bana biraz küçük gibi geldi. Biraz daha büyük bir yere geçip geçmeyeceklerini sorduğumda, 2019-20 eğitim döneminde öğrencilerinin 5.sınıfa, yani mevcut sistemde ortaokula başlıyor olacaklarını ve o tarihe yetişecek şekilde ve mevcut binaları da kalmak kaydıyla, ya yakın bir lokasyonda Kalev Ortaokulunu ya da hem ilkokul hem ortaokul olacak büyüklükte bir başka kampüsü hazırlamış olacaklarını söylediler. Mevcut binanın bahçesini büyütmek için de girişimleri, çalışmaları sürüyor.

Zincir okul olmayı düşünmedikleri için şimdilik başka bir semtte İlkokul için şube açmayı düşünmüyorlar. Fakat başka semtlerde KALEV Anaokulu açmayı planlıyorlar. Orta vadede belki Avrupa yakasında bir ilkokul açma düşünceleri olabilir.

Okul seçimi gerçekten kolay değil. Fakat köklü bir okul olan KALEV kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

HENÜZ YORUM YOK