Little Professor

Tatil başladı, bizim evde çocuklar pek mutlu :) Fakat iki hafta sonra okul tekrar başlıyor ve eğlence dolu bir ara tatilinden sonra okula alışmak bazı çocuklar için hiç de kolay olmuyor. Okula dönüş kaygısı olan çocukları olan ebeveynlerin bu konuda ne yapabileceğini tabii ki de Suzi’ye sordum, o da sağ olsun bizim için birkaç öneride bulundu:

3-2-1 Vakti Geldi Ara Tatilinin, çocuklarda bir heyecan… Anne ve babalar ise hem mutlu çocuklarıyla daha fazla vakit geçirecekleri için, hem de telaşlı,  15 gün nasıl geçer diye. Birçok program var elbette çocuklar için, mutlaka geçiyor bir şekilde zaman. 15 gün nasıl geçtiğini anlamadan bir bakmışsınız ki tekrar okul başlamış. Kendi öğrenciliğimden hatırladığım kadarıyla ara tatilin bitişi beni hep hüzünlendirirdi. O son Pazar günü geçmek bilmezdi. Tekrar okul düzenine geçebilmek çok zor gelirdi bana. Erken yat, erken kalk, ödev yap, çalış, evden uzakta ol…
Çocukların bazısı için çok zor olmuyor bu geçişler, ancak bazısı için geçiş dönemi büyük bir zorluk oluyor. Adeta yaz dönemi bitip okula yeni başlanmış gibi süreçlerin en başına dönülebiliyor.

Öncelikle keşfetmemiz gereken çocuğun hangi duyguyu hissettiğini anlamak.

Olası duygular şunlar olabilir;

-Stres, kaygı

-Heyecan

-Üzüntü

Tüm bu duygular yoğun olduğunda, çocuk sakinleşmekte ve ‘an’da kalabilmekte zorlanır. Bu duygular üzerinden konuşmak ve çocuğu anlayabilmek onun sakinleşebilmesi için ilk adım olacaktır.

Tatil sonrası fiziksel ve psikolojik olarak okula hazır olmak bir süreçtir. Okula başlarken yoğun duygular ile baş edebilmek ve bu süreçte çocuğunuzu destekleyebilmek için yapabilecekleriniz duyguları anlamak, rutinleri tekrar yoluna koymak ve okulun ilk gününü keyifli bir güne çevirmek gibi üç kategoride toplanabilir.

1) İlk yapılması gereken çocuğun duygusunu kabul etmek. Bu bir geçiş dönemi ve rutinlere ara verme dönemi dolayısıyla tekrar düzene dönmek zor olabilir. Çocuğun duygusunu kabul etmemek “aman canım ne var üzülecek, hem bak ne güzel sizin okul”, onu rahatlatmayacak tam tersi duygusu anlaşılmadığından duygu daha da yoğunlaşacaktır. Kısa ve net bir biçimde onu anladığınızı belirtin. “Tatil bittiği için üzgünsün” gibi…

2) Çocuğunuz ile birlikte arkadaşları veya öğretmeni için bir resim ya da kart hazırlayabilirsiniz. Özellikle küçük çocuklar için evde yaptıkları bir şeyi okulda sunmak çok keyifli olabilir bu sayede okula gitmek için motivasyonları artabiliyor.

3) Tatilde en çok ne hoşuna gitti sohbeti. Tatilde yaptıklarınızı konuşmak ve hatırlamak hem sizin hem de çocuğunuz için keyifli olabilir. Ayrıca ertesi gün yaptıklarınızı öğretmeni ve arkadaşlarıyla da paylaşabilmesi için üzerinden geçmiş olursunuz.

4) Okulun ilk günü sonrası, akşam evde aile arası mini bir parti verebilirsiniz. Böylece okulun ilk günü hayalini kurup beklenilen bir güne dönüşebilir. Tüm aile hep beraber en sevilen yemekleri yemek, güzel bir okul dönemi için minik bir pasta kesmek ve tüm aile bir arada oyun oynamak ya da dans etmek gibi etkinliklere yer verilebilir.

5) Bir takvimden günleri takip edebilirsiniz. Bazı çocuklar için zamanı takip edebilmek önemlidir ve tatil zamanı bu takip azalır. 15 gün için hazırladığınız takvimde günleri görmek ve bilmek onlara iyi gelebilir. Bazı çocuklar içinse bu öneri kaygılarını artırmaya neden olabilir. Eğer çocuğunuzda bu yöntemin kaygıyı artırıp tatilin keyfini etkileyeceğini düşünüyorsanız, bu etkinliğe hiç yer vermemek iyi olabilir.

6) Özellikle tatilin sonlarına doğru, okul düzenine yakın düzene dönmeye başlayabilirsiniz. Rutinlere birden dönmek çok daha zordur ama yavaş bir geçiş işleri kolaylaştıracaktır. Özellikle uyku zamanı ve elektronik kullanımındaki değişikliklere tatil döneminde daha sık rastlıyoruz. Bu nedenle rutine dönmek için tekrar erken yatma ve elektronik aletlerin (TV, bilgisayar, tablet) kullanımının düzenlenmesine birkaç gün önce başlayabilirsiniz.

Çocuğunuz ile birlikte keyifli anıları biriktirdiğiniz bir tatil dönemi dilerim.

Suzi Mizrahi

Uzman Psikolog

HENÜZ YORUM YOK