Uzun zamandır tarif vermediğimi fark ettim. Son zamanlarda buraları gerçekten pek ihmal ettim ama araya bir şekilde hep başka işler girdi. Ne yalan söyleyeyim, arada sosyal medya detoksu yapmak da iyi geliyor bana. Eh, ikisi üst üste gelince yazmaya biraz fazla ara vermiş oldum fakat ne demişler? Geç olsun, güç olmasın, değil mi?

E madem bu kadar ara verdim, dönüşüm muhteşem bir tatlı tarifiyle olsun dedim ve ta ta ta taamm, işte daha önce sosyal medyada paylaştığım, fakat blogumda da dursun dediğim süt reçeli tarifi:

Şimdi efendim bu süt reçeli var ya, daha önce yemediyseniz, bunu daha önce neden yazmadın diye bana kızabileceğiniz bir şey. Hatta uyarayım, enfes..resmen bağımlılık yapıyor. Sabah ekmeğin üstüne, tatlıya, keke, pastaya ekleyebileceğiniz karamelimsi bir tatlı.

Yalnız dikkat: diyetteyseniz şimdiden uyarayım, hemen sayfayı terk edin, yoksa günah benden gider :)

Tarifi Youtube’da Lezzetliadimlar hesabımda daha önce yayınlamıştım, izlemek isterseniz buraya alalım.

Yok, ben okurum da yaparım diyenler için devam ediyorum.

Malzemeler:

  • 4 bardak süt
  • 1 1/4 bardak şeker
  • 1/4 tatlı kaşığı karbonat

Önce şekeri yapışmaz bir tencerede ateşte iyice eritin. Eriyince sütü ilave edip karıştırın. Sütü soğuk olarak ekleyebilirsiniz, fakat soğuk süt erittiğiniz şekeri bir süre sertleştirecektir. Panik yapmayın, doğru yoldasınız :) Süt ısındıkça şeker tekrar eriyecek ve süte o tatlı karamelimsi rengi verecek. O halde şeker eriyene kadar karıştırmaya devam.

Süt kaynayınca altını kısıp karbonatı da ilave edin. Yalnız hemen köpüreceği için hızlıca karıştırın ki taşmasın.

Asıl olay şimdi başlıyor. Kaynayan karışımı kısık ateşte ara ara karıştırarak yaklaşık 1.5 saat boyunca kaynatmanız gerekiyor. İçindeki suyu tamamen buharlaşıp yok olması gerekiyor. İşte burada biraz sabır devreye gerekiyor fakat beklemeye devam edin. Gerçekten buna değecek, söz :))

Suyun buharlaştığını kıvamdan anlayacaksınız. Epey koyulaştığı zaman hazır demektir. Sıcakken kapaklı bir kavanoza aktarıp soğutabilirsiniz. Teknik olarak süt reçelinizi buzdolabında birkaç hafta muhafaza edebilirsiniz, fakat o kadar uzun bekletmeyeceğinize neredeyse eminim. Nereden mi biliyorum? Tecrübe konuşuyor :))

Bu hafta sonu yaparsanız, şimdiden afiyet olsun.

 

HENÜZ YORUM YOK