Bu haftanın emzirme haftası olduğunu biliyor muydunuz? Lansinoh sadece Türkiye’ de değil, dünyanın birçok ülkesinde annelerle görüşüp 2014 için faklı emzirme deneyimlerini ve yaklaşımlarımı bizim için derledi.

infografik _ Emzirme Turkiye genel - Kopya

Amerika, İngiltere, Brezilya, Almanya, Çin, Fransa, Macaristan, Meksika ve Türkiye olmak üzere 9 ülkede, 18-40 yaş arasında, bebeği 2 yaşının altında olan 13 binden fazla anne ve hamilenin katıldığı araştırma sonuçları, emzirmenin evrensel bir deneyim olduğunu gösterirken, bir yandan da dünya genelindeki farklılıkları ortaya koyuyor.

Annelere bebeklerini neden emzirdiklerini sorulunca, “bebeğimin sağlığı için” diyenler çoğunlukta. Bu cevabı verenlerin içinde %91 ile Brezilya birinci sırada. En düşük oran %76 ile Fransa, Türkiye’deki oran ise %89.

Peki annelerin en sık yaşadıkları zorluklar neler dersiniz? Tüm ülkelerde gece uyanmak zorunda kalmak!

infografik _ emzirme zorlukları _ gece yarısı uyanmak

Bebeği beslemek için en iyisi hangisi diye bana sorsalar, ben de sütüm olduğu sürece emzirmek derdim, fakat yoksa da dünyanın sonu değil. Biberonla ve formül mamayla büyüyen, gayet de sağlıklı ve akıllı olan birçok tanıdığım var. Peki dünya anneleri ne cevap vermiş?

infografik _ en iyi yol emzirmek midir

Bir soru var ki, sadece Alman annelerinin hayır diyebileceği türden :) Bebeğinizi emziremeseydiniz kendinizi suçlu hisseder miydiniz?

Emzirmek her anne için çok hassas bir konu, ve özellikle yeni anne olmuş birçok kadın kendini bir parça suçlu hisseder sanırım. Fakat o dönem bitince çocuğun sağlıklı büyümesi yeter diyorsun, varsa anne sütüyle, yoksa da formül mamalarla. Bu konuda suçlu hissedecek bir şey yok derim, ne de olsa bazı şeyler elimizde olmayabiliyor.

infografik _ sucluluk

Gelelim benim için en önemli soruya:

infografik _ toplum içinde emzirmek

 

Şahsen ben de bir kez Trabzon’ da hava alanında örtüyle emzirdiğim halde, burada emziremezsiniz, emzirme odamız var oraya gidin! şeklinde uyarı alıp çok üzülmüştüm, fakat pek takmamış, oracıkta emzirmeye devam etmiştim. Bebeğim açtı ve bekleyecek hali yoktu. Nokta! Fakat biliyorum ki birçok anne kendini çok kötü hissediyor ve bu durum karşısında utanıyor. Maalesef araştırma sonuçlarına göre toplum içinde emzirmenin yanlış olduğunu en çok düşünen ülke %20 ile Türkiye.

 

infografik pompa kullanımı

 

Ben her iki doğumdan sonra pompa kullandım, çok da işime yaradı. Hem ağrılardan kurtuldum, hem de bol bol süt stokladım. Bir zamanlar ayrılmaz ikiliydik diyebilirim :)

Bu arada annelik yaklaşımı açısından Türk annelerin yüzde 48’inin kendisine en yakın hissettiği ve en güvendiği anne Gülben Ergen miş, dünya genelinde ise birinciliği ünlü Hollywood yıldızı Angelina Jolie alıyor. Ben de kendisinin önünde saygıyla eğiliyorum, nitekim ben iki taneyle zor baş ederken, o her sene hanesine yeni bir üye ekliyor.

Son olarak da araştırmayı yapan Lansinoh hakkında kısa bilgi vereyim:

Emzirme ürünleri grubunda dünya lideri olan Lansinoh, bebeklerin daha uzun süre anne sütü ile beslenmesi için çalışıyor. Bundan tam 30 yıl önce Amerika’da emziren bir annenin hiç bir yerde bulamadığı saf lanolin içerikli meme ucu kremini yaratması ile başlayan Lansinoh firması, bugün 60’a yakın ülkede faaliyet göstermektedir.

Annelerin bebeklerini daha uzun süre emzirebilmeleri için, birçok ürün geliştiren markanın ürün portföyünde; dünyanın en saf ve en güvenli meme ucu kremi HPA® Lanolin, göğüs pompaları, göğüs pedleri, süt saklama poşet ve şişeleri, göğüs ucu çıkarıcı, sıcak soğuk göğüs terapi pedleri ve temizleme mendili gibi ürünler bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için; www.lansinoh.com.tr, facebook.com/lansinoh, twitter.com/LansinohTR

 

 

 

 

HENÜZ YORUM YOK