Defne de, Emir de sıkça Youtube’da çizgi film veya müzik videoları izliyorlar. Fakat bu her zaman çok masum olmayabiliyor. Youtube’un bir özelliği şu: video izlerken yan tarafta benzer videolar sıralanıyor. Oradan oraya atlarken de hiç hoş olmayan  şeylerle karşılaşabiliyorsunuz. Ne olacak, sadece çizgi film izliyorlar diye düşünmeyin. Tek başına bıraktığınızda videolar arasında gezinirken, izlememesi gereken yetişkin çizgi filmlerine(!) denk gelebiliyorlar.

Biz bunu geçtiğimiz aylarda yaşadık. Allahtan erken fark ettik ama yine de o büyük şoku yaşadık. Böyle bir şeyin olabileceği hiç aklımıza gelmemişti.

Hemen ne yapabileceğimizi araştırdık ve Youtube’da kısıtlı mod ayarı ile karşılaşmak istemediğiniz olası sakıncalı içeriklerin filtrelenebileceğini öğrendik. Bunun için yapmanız gereken şey çok basit:

Bilgisayarda: Youtube’da herhangi bir sayfanın en altında bulunan “Kısıtlı Mod” düğmesini tıklayın ve açık konuma getirin. Her girdiğinizde bu ayarları tekrar yapmak zorunda olmamak için de kısıtlı modu kilitlemeniz gerekiyor. Bunu google şifreniz ile yapabilirsiniz.

Aplikasyonda: Ayarlara gelerek “Kısıtlı Mod Filtreleme”yi yüksek düzeye getirmeniz gerekiyor. Bunun dışında sadece çocuklara yönelik videolar yer veren bir uygulama var, adı Youtub Kids. Bunu da indirebilirsiniz, fakat belli bir yaştan sonra yetmeyebilir.

Kullandığınız bütün cihazlarda bu ayarı tek tek bir kere yapmanız gerekiyor.

Bu da haftanın önerisi olsun ;)

 

HENÜZ YORUM YOK